Aktuality
Inter Milan - Trabzonspor 3.jpg

Vzpomínky na Trabzonspor

Působení v tureckém Trabzonsporu se natrvalo zapsalo do kariéry Ondřeje Čelůstky. Bylo to první velké a vydařené zahraniční angažmá, na které stále rád vzpomíná. V roce 2011 do Turecka přestoupil ze Slavie, v dresu Trabzonu debutoval v UEFA Lize mistrů. Hned v premiéře na San Siru vstřelil první gól a to hned vítězný -- Trabzonspor zvítězil 1:0. Svůj bývalý klub stále pečlivě sleduje.

 

Zůstal jsi příznivcem Trabzonu? Sleduješ pořád jejich zápasy?

Samozřejmě, že Trabzon sleduji, hlavně výsledky. K zápasům v televizi se tolik nedostanu, protože v té době často hrajeme, nebo trénujeme, ale samozřejmě, že stále držím Trabzonu palce. Nezačali dobře, ale po změně trenéra se zlepšili a dotáhli se na istanbulské trio.  Věřím, že by mohli vybojovat čtvrtou pozici a tím se probojovat do Evropské ligy. Odpovídalo by to momentální situaci v Turecku, první tři týmy mají už velký náskok.

Jak na dobu strávenou v Turecku vzpomínáš?

Velmi rád na to vzpomínám. Zažil jsem tam nejhezčí období své kariéry. Byl jsem spokojený i ve Slavii, ale tam se nám výsledkově bohužel příliš nedařilo. V Trabzonu jsem poznal  Ligu mistrů, ve které jsem odehrál každý zápas, byli jsme blízko postupu ze druhého místa, bylo to jen o skóre s CSKA. Mohli jsme pokračovat a to bylo něco neskutečného. Dařilo se mi, dával jsem i branku na Interu Milán, na to nikdy nezapomenu. Byl to nejslavnější moment mé kariéry.

Jste stále v kontaktu s někým z Trabzonu?

Hlavně s mými přáteli, sousedy, kteří bydleli v blízkosti mého domu. Dopisuju si přímo s nimi. Když jsem byl v Turecku sám, tak my hodně pomáhali. Byli to milí a pohostinní lidé. Jsou to velcí srdcaři. 

Setkáváte se s fanoušky Trabzonu i teď v Německu?

V Německu žije hodně Turků, už když jsme tu byli s Trabzonem v létě 2011 a 2012 na soustředění v Německu, tak na nás chodilo i tři sta fanoušků na přátelák. Hodně z nich samozřejmě stále sleduje turecký fotbal i tady z Německa.

Jak se vám teď v Norimberku daří?

Nemám si na co stěžovat, od začátku jsem se prosadil do základní sestavy a nastupuji pravidelně, máme tady také vynikající fanoušky. Trochu mne mrzí jenom to, že jsme nenasbírali více bodů, nehráli jsme špatný fotbal, ale dopláceli na nízkou efektivitu. Druhá bundesliga je velice vyrovnaná soutěž, za každé zaváhání se tvrdě platí.

Jak fandí fanoušci Trabzonu? Dělají velká chorea? Jaký je jejich nejčastější pokřik?

Fanoušci TS Club umí vytvořit atmosféru, při které až mrazí. Jsou ale také hodně emotivní, takže vypjaté boje s triem istanbulských klubů berou hodně vážně. Na jeden pokřik si pamatuju hodně dobře - bylo to "Bize her yer Trabzon" a znamená to něco ve smyslu, že všude je jen Trabzon. 

S kým má Trabzon největší rivalitu?

Jak jsem řekl, velkými rivaly je celé trio istanbulských týmů, ale opravdu největší rivalita je s Fenerbahce Istanbul. 

Byly něčím specifické tréninky? 

Řekl bych, že tréninky byly mnohem více s balónem než je tomu u nás. Přece jen Turci jsou "hračičky" a mají velké individuality. 

Makala se hodně fyzička?

Fyzičku jsme museli kompletně celou zvládnout během léta, protože přes rok už na ni nezbývalo moc času, hrálo se hodně zápasů a hlavně jsme měli v zimě jen asi pět dní odpočinku. 

Chutnala ti turecká jídla? Je něco, co sis oblíbil napořád?

Tureckou kuchyni řadím mezi jednu z nejlepších na světě. Turci umí připravit opravdu velmi chutné pokrmy, ať už jde o maso, zpracování rýže, ryb nebo třeba vařené zeleniny. Oblíbených věcí jsem tam měl vice, ale samozřejmě musel jsem se hlídat, kdybych to nedělal tak už bych možná teď nemohl ani do dresu.  

Umíš ještě nějaká slovíčka turecky?

Jasně, pamatuju si jich hned několik. Například Iyı Günler (dobrý den) , Teşekkür (děkuji)  , Çok iyi (moc dobře) a další.

Partneři: