Češi slaví postup do čtvrtfinále

Čeští fotbalisté předvedli proti Nizozemsku skvělý týmový výkon a po výhře 2:0 postoupili do čtvrtfinále UEFA EURO 2020. Trefili se Tomáš Holeš a Patrik Schick. Ve čtvrtfinále se Ondra společně s národním týmem utká s Dánskem, proti kterému nastoupí v ázerbajdžánském Baku.

Reprezentační výběr nastoupil do zápasu se třemi změnami v sestavě. Vykartovaného Jana Bořila nahradil na levém kraji obrany Pavel Kadeřábek. Za zraněného kapitána Vladimíra Daridu zaskočil ve středu zálohy Antonín Barák a místo Jakuba Jankta se na pozici levého křídla objevil Petr Ševčík. Kapitánskou pásku převzal po Daridovi jeho náhradník Tomáš Souček. Ondra znovu odehrál celé utkání na svém obvyklém postu středního obránce.

V úvodu zápasu se do útočných šancí dostali Nizozemci. De Ligt hlavičkoval u zadní tyče na Memphise Depaye, který se nacházel v nebezpečné situaci, nicméně stál v nedovoleném postavení. Do další gólové situace se dostal Dumfries, který byl po nedorozumění českých hráčů před odkrytou brankou. Jeho šanci však dokázal skvěle zablokovat Tomáš Kalas.

Ve dvacáté druhé minutě se do příležitosti před brankou dostali také čeští fotbalisté. Po kombinaci na pravé straně hřiště přišel centr do vápna a balon se dostal k Tomáši Součkovi, jehož naskočená rybička neskončila mezi třemi tyčemi.

O šest minut později zpoza vápna vystřelil Patrik Schick, jeho pokus mířící k tyči ale brankář Stekelenburg chytil.

Osmatřicátá minutě přinesla další šanci českého mužstva. Po výborné týmové práci ve středu hřiště, kdy hráči získali míč napadáním soupeře se míč dostal až k Antonínu Barákovi, který se levačkou pokusil obstřelit soupeřova brankáře. Balon však na poslední chvíli tečoval de Ligt a šance byla zažehnána.

Dva zásadní momenty celého zápasu přišly po poločase. Konkrétně v 52. minutě. Nejdříve se Malen dostal za naší obranu a směřoval sám na brankáře Vaclíka, který si s ním dokázal poradit, když vystihl směr jeho kličky a zastavil balon před útočícím hráčem.

Následně se balon dostal na druhou stranu hříště, kde za ním utíkal do pokutového území Patrik Schick. De Ligt jej zastavil nedovoleným zákrokem rukou, za který viděl nejprve žlutou a po konzultaci s VAREM později červenou kartu.

Češi nastoupili do hry v přesile a v 64. minutě dokázali dostat balon do vápna, kde propadl k Pavlovi Kadeřábkovi, který se ve velké šanci snažil obstřelit bránícího hráče i brankáře a nasměrovat míč na zadní tyč. Bránící Dumfries ale dokázal jeho pokus na poslední chvíli zablokovat.

První gólová radost českého týmu přišla čtyři minuty poté. Petr Ševčík vybojoval přímý kop na pravé straně hřiště. Antonín Barák poslal centr na zadní tyč, kde vyskočil nejvýš Tomáš Kalas, jenž poslal míč hlavičkou skrz malé pokutové území a Tomáš Holeš poslal míč hlavou do sítě, čímž otevřel skóre utkání.

Národní tým využil svého přečíslení podruhé deset minut před koncem zápasu. Střelec prvního gólu Tomáš Holeš vybojoval balon ve středu hřiště, prošel s ním až do vápna, kde nahrál Patriku Schickovi, který nekompromisně zakončil a stal se tak se svým čtvrtým gólem prozatím druhým nejlepším střelcem turnaje.

Ondra s národním týmem tedy ovládl osmifinále s čistým kontem v zádech. Do čtvrtfinále nastoupí Češi v sobotu 3. července v Baku, kde se utkají s Dánskem.

„Tohle je prostě nejvíc. Velké díky všem našim fanouškům, kteří včera dorazili do Budapešti a vytvořili nám fantastickou atmosféru,“ poděkoval Ondra po zápase na svém instagramu.

UEFA EURO 2020 - osmifinále

Nizozemsko - Česko 0:2 (0:0)

Branka: 68. Holeš, 80. Schick. ŽK: Dumfries, de Jong - Coufal. ČK: De Ligt. Rozhodčí: Karasev - Demeshko, Gavrilin (vš. Rusko).

Nizozemsko: Stekelenburg - De Vrij, De Light, Blind (81. Timber) - Dumfries, Van Aanholt (81. Berghuis) - De Roon (73. Weghorst), Wijnaldum, De Jong - Depay, Malen (57. Quincy Prones).

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Kadeřábek - Holeš (85. Král), Souček, Masopust (79. Jankto), Barák (90. Sadílek), Ševčík (85. Hložek) - Schick (90. Krmenčík).