Prohra s Anglií a třetí místo ve skupině

Národní tým podlehl v závěrečném utkání základní skupiny Mistrovství Evropy Anglii 0:1. O výhře ostrovního celku rozhodl svou brankou ve 12. minutě Raheem Sterling. V důsledku chorvatské výhry nad Skotskem se díky skóre reprezentace propadla na celkové třetí místo.

Obrovská příležitost domácích přišla již ve druhé minutě, kdy rychlík Sterling obdržel přihrávku za obranu a přehodil vybíhajícího Vaclíka. Český výběr naštěstí zachránila tyč a takto brzké otevření skóre se nakonec nekonalo.

Češi se v dalších minutách dostávali do útočné fáze a dařilo se jim kombinovat. Avšak žádná z útočných akcí k ohrožení branky nevedla.

Na druhé straně Angličané se dokázali ve 12. minutě dostat do vedení, které jim poté zůstalo až do konce zápasu. Jack Grealish nacentroval z levé strany hřiště balon do malého vápna, kde propadl až na zadní tyč k Raheemu Sterlingovu, který hlavou zblízka vsítil svůj druhý gól na turnaji.

Další nebezpečná šance Albionu přišla v šestadvacáté minutě zápasu. Reprezentační výběr podržel skvělým zákrokem brankář Tomáš Vaclík, který se nenechal rozhodil a levou rukou vyrazil Kanovu střelu.

Ve druhé půli si vytvořili šance i Ondra a jeho spoluhráči. Nejprve pálil střelou z dálky Tomáš Holeš. Jeho rána nesla gólové parametry a brankář Pickford musel náročným zákrokem zachraňovat situaci.

V závěru prvního dějství se ještě do velké šance dostal Tomáš Souček, ke kterému se ve vápně odrazil balon. Jeho střela však letěla těsně vedle pravé tyče.

Druhý poločas žádný zvrat ani velké šance nenabídl. Pouze Jan Bořil v něm obdržel druhou žlutou kartu a do osmifinálového zápasu, tak nezasáhne.

Poslední zápas ve skupině nakonec skončil těsnou výhrou Anglie 1:0. Tento výsledek znamená, že Angličané ovládli skupinu D se sedmi body za dvě výhry a jednu remízu.

V souběžné hraném utkání Chorvatsko porazilo Skotsko 3:1, čímž získalo lepší skóre a přeskočilo český výběr na druhém místě v tabulce. Češi tak nakonec skončili ve skupině třetí. Český tým si musí na soupeře pro osmifinále počkat po středečních utkáních. Svěřenci trenéra Šilhavého mohou narazit na Belgii, Nizozemsko nebo na vítěze skupiny E, kde stále mohou skončit na prvním místě všechny čtyři týmy - Španělsko, Slovensko, Švédsko a Polsko.

Ondra odehrál celé utkání na pozici středního obránce. Nyní se společně s týmem přesune zpět do Prahy, kde se bude připravovat na osmifinálový duel.

UEFA EURO 2020 - základní skupina D

Česko - Anglie 0:1 (0:1)

Branka: 12. Sterling. ŽK: Bořil. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (vš. Portugalsko). Diváci: 19.104 (omezený počet).

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Holeš (84. Vydra), Souček - Masopust (64. Hložek), Darida (64. Král), Jankto (46. Ševčík) - Schick (75. Pekhart).

Anglie: Pickford - Walker, Stones (79. Mings), Maguire, Shaw - Phillips, Rice (46. Henderson) - Saka (84. Sancho), Grealish (68. Bellingham), Sterling (67. Rashford) - Kane.