Aktuality
Aslavia.png

Našli jsme v archivu: Rozhovor pro slávistický Poločas

Připravili jsme pro fanoušky Ondry malý výlet do archivu. Tento rozhovor jsme našli v slávistickém Poločasu, který vyšel 26. října 2009 u příležitosti zápasu s SK Sigma Olomouc. Zajimavé čtení i po letech!

 

Ondřej Čelůstka v Edenu nezabloudil

Narodil se ve Zlíně  ve městě Tomáše Bati začal v sedmi letech i s fotbalem. Zlínský dres vyměnil po letech za ten slávistický. A stejně jako ve Zlíně tak i ve Slavii se usadil na kraji obrany. Řeč není tentokrát o Davidu Hubáčkovi, ale jeho spoluhráči Ondřeji Čelůstkovi.  „Davida jsem samozřejmě ve Zlíně na hřišti registroval, chodil jsem se na něj dívat, když jsem byl ještě malý kluk a on už hrál za první mužstvo. Líbilo se mi, jak hraje,“ vypráví o téměř dvanáct let starším parťákovi z kabiny Ondřej Čelůstka.

Než jste přišel do Slavie, znal jste Davida Hubáčka nějak blíže? Nebo jen jako zlínského odchovance, kterého si později vyhlédla Slavia?

Znali jsme se spíš přes mého tátu, který tehdy trénoval s Vlastislavem Marečkem nejstarší dorostence. Táta u týmu působil jako asistent trenéra a David mu, jak se říká, prošel pod rukama. Davida znal velmi dobře, takže mi o něm později mohl dávat i užitečné informace (směje se).

Už jste se v Praze zabydlel?

Ano, mám tady byt, kde žiji s přítelkyní, v Praze jsme moc spokojeni.

Už jste si zvykl jako řidič na pražskou dopravu? Nepotřeboval jste ze začátku navigaci?

Musel jsem si poradit bez navigace, takže jsem ze začátku používal mapu. Ale do Edenu i do nového bytu jsem vždycky trefil. Myslím si, že tuto část Prahy už mám docela projetou a vyznám se tady. Ale co se týká té druhé strany města za řekou, tak s tou je to horší.“

Komu fandí vaše rodina ve fotbale?

Samozřejmě drží palce Slavii.

Kdo je největším fanouškem?

Rodiče i děda s babičkou sledují zápasy Slavie a hodně fandí. Pravidelně na zápasy také jezdí.

Ve vaší fotbalové kariéře jste si připsal další cennou zkušenost- Účastnil jste se mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Egyptě. Na šampionátu jste za český tým odehrál všechny čtyři zápasy. Překvapilo vás, že jste na hřišti strávil plný počet minut?

Už z předzápasových tréninků jsem vytušil, že do prvního zápasu proti Austrálii nastoupím. A potom jsem si říkal, že už to bude na trenérovi, aby si moje výkony vyhodnotil a podle toho poskládal sestavu na další zápas. Jsem moc rád, že jsem odehrál všechno, i když to bylo kolikrát hodně náročné, protože těch zápasů bylo během té krátké doby opravdu hodně.

Jak probíhala aklimatizace? Z babího léta v Česku jste skočil přímo tropických teplot.

I když se hrálo večer, tak byla pořád taková ta „deka“. Dresy jsme propotili docela rychle. Měli jsme ale štěstí, že jsme hráli večer, protože přes den to bylo opravdu úmorné. Někdy bylo ve stínu i pětatřicet stupňů. Takže to byl opravdu velký teplotní skok, když jsme do Egypta přijeli. Ale bylo to i naopak, když jsme se zase vrátili do klasického podzimu, tak jsme z toho byli s Honzou Hoškem docela vyvalení.

V posledním zápase českého týmu s Maďarskem jste se blýskl výstavní penaltou pod břevno. Bylo to nacvičené?

Trénovali jsme penalty den před zápasem na tréninku a tam jsem dal obě dvě, které jsem kopal na stejné místo. Takže v zápase jsem si už potom nevybíral, věděl jsem předem, kam to kopnu, a trefil jsem to. Jsem rád, že to tam spadlo. Ale jinak žádný vyloženě penaltový exekutor nejsem, takže si tady té penalty vážím. Škoda, že nebyla postupová.

Mohl byste se dostat i na seznam případných adeptů na pokutové kopy ve Slavii?

To nevím. Myslím si, že tady máme dost dobrých penaltových exekutorů, ale určitě je to dobrý vklad, kdyby se někdy náhodou něco kopalo, tak můžu jít.“

Kam řadíte ve své dosavadní reprezentační kariéře toto mistrovství světa?

Já jsem poprvé přišel do reprezentace až v devatenácti letech. Takže se šampionáty, které proběhly dříve, nemám žádné zkušenosti. Mistrovství světa v Egyptě byla moje první větší akce. Je to zatím nejcennější zkušenost, kterou v reprezentaci mám.

Egypt je pověstný svými památkami. Měl jste čas prohlédnout si slavné egyptské pyramidy?

Čas asi byl, ale kvůli velkému vedru a také bezpečnostním opatřením jsme trávili hodně času v hotelu. Takže památky jsme si prohlédnout nestačili. Viděli jsme je pouze z okna autobusu, když jsme jeli do Káhiry na letiště. Ale jinak mi to nevadí, v Egyptě jsme byli kvůli turnaji a ne kvůli pyramidám.
Partneři: