Aktuality
Anapsalitrabzon.png

Napsali o Ondrovi: Touha po první lize

Během soustředění v tureckém Beleku vyšel v německém tisku článek o Ondrovi, jeho kariéře a působení v Norimberku. Přinášíme vám jeho překlad.

 

Zkušený Ondřej Čelůstka chce s klubem za každou cenu postoupit

 

Dnes čeká Norimberk třetí přípravný zápas, soupeřem v Beleku bude Jeju United. Co o prvoligovém korejském týmu ví trenér René Weiler? „Nic!“ O to víc ale poznává svého pravého obránce, Ondřej Čelůstka se stal velkou osobností základní jedenáctky Norimberku.

 

BELEK – V hotelu, kde fotbalisté Norimberku v Beleku bydlí, se Ondřej Čelůstka cítí prakticky jako doma. Několik zaměstnanců ho ihned po příjezdu poznalo. Je to pro něj poměrně výjimečný pobyt. V letech 2011 a 2012 totiž pobýval v hotelu Gloria Serenity Resort během zimy se svým tehdejším klubem Trabzonsporem. Čelůstka vzpomíná, že tenkrát na pozvání klubu mohli za hráči přijet i rodiny a přítelkyně.

Turecko je pro tohoto Čecha velmi speciální zemí. Na pobřeží Černého moře má stále řadu kamarádů a rovněž rád vzpomíná na tehdejší angažmá. „Hero of San Siro – Hrdina ze San Sira“ Tak ho nazývají fanoušci Trabzonsporu, kterým se zaryl do srdce 14. září 2011.

Zařídil totiž výhru v Lize mistrů nad Interem Milánem na jeho hřišti. „Byl to jeden z nejhezčích momentů mé kariéry,“ říká Čelůstka. Vypadalo to, že od té doby mladíka objímá úplně celý klub,od té chvíle se vznášel na obláčku slávy. Když si jej v roce 2013 vypůjčil Sunderland ze slavné Premier League, znali ho najednou lidé a fanoušci i mimo Turecko.

Především potom na domácím stadionu „Stadium of Light“ nadchnul davy. „V Premier League musíte každý víkend odvádět maximum,“ říká Čelůstka. Objevovaly se zajímavé fotky: Čelůstka v souboji s Mesutem Özilem, Dimitarem Berbatovem, Waynem Rooneym

Ital Paolo Di Canio, jeho bývalý šéf v Sunderlandu, musel během zimní pauzy odejít, nástupce Gustavo Poyet sázel na jiné koně. Čelůstka mluvil o „těžkém období“ a na jaro se vrátil do Trabzonsporu. Jenže i tam nastaly problémy. Znovu změna na trenérském postu, znovu příchody nových hráčů. Na začátku srpna tak rozvázal kontrakt platný až do roku 2016 a několik týdnů byl bez práce. Do doby, než ho angažoval Norimberk. Do druhé ligy.

 

Žádný krok zpátky

 

Není to pro něj žádný krok zpět v kariéře, vždycky totiž chtěl pracovat v Německu. Doma ve Zlíně, ve východní části Čech, doma vždy pečlivě sledovali bundesligu, proto po ní toužil. „Mám velkou motivaci vrátit klub zpátky do první ligy,“ říká.

Učňovská léta má Čelůstka ve své kariéře dávno za sebou, ačkoli je mu teprve 25. K příkladnému profíkovi se vypracovat v renomovaných klubech: ze Slavie Praha odešel v roce 2010 na hostování do Palerma, kde se mu ale výrazně prosadit nepodařilo. Cesta Evropou ale tehdy teprve začínala – na konci srpna ho přivedla do spolkové země Mittelfranken. Na pravém beku se stal pevnou součástí týmu.

Jeho trenér u něj vidí pokroky. „Ondřej je velmi disciplinovaný, vždy u něj vidím plné nasazení,“ říká René Weiler. Dodává ale, že „nemá zakázáno, aby občas taky přidal nějaký ten gól.“ Na efektivnosti a hře směrem dopředu musí ještě zapracovat, což si Čelůstka uvědomuje. „To se zlepšuje ve chvíli, kdy má člověk za sebou kus kariéry a určité zkušenosti,“ tvrdí Weiler. Tu větší část kariéry má teprve před sebou….

Partneři: